Jak se připravit na léto

Říkáte si, že není kam chvátat? Že léto je ještě daleko a chcete si nejprve v klidu vychutnat jaro plnými doušky? Nechci vás strašit, ale než se nadějete, budete zase nadávat na ten  otravný hmyz, co trýzní vaše čtyřnohé miláčky.Pojďme se tedy společně podívat, jak jim můžeme soužití s hmyzáky alespoň trochu zpříjemnit.

Letní čas je bohužel i časem veškeré havěti a ochrana koní před hmyzím bodnutím je důležitá jak hlediska jejich zdraví, tak z hlediska jejich pohody. Hmyz obtěžuje koně všude, kde se dá: ve stáji, při práci i na pastvině. Nebezpečí hrozí u bodavého hmyzu, který se živí krví. Do krevního oběhu se bodnutím můžou dostat různé nemoci a zvíře tak infikovat.

Abychom si udrželi hmyz dále od těla, je potřeba dodržovat určitá opatření. Ve stáji bychom měli udržovat pořádek a čistotu, aby hmyz dovnitř nic nelákalo a koně si mohli v klidu odpočinout. Pastviny pro koně jsou ideální na suchém podkladu, hmyz preferuje hlavně mokřiny. Pokud je pobyt na pastvě přes den pro koně neúnosný, můžeme v létě prohodit režim, je to vhodné opatření i kvůli vysokým teplotám a minimu stínu. Přes den, kdy jsou podmínky špatné na všech frontách, jsou koně v klidu „doma“ ve svých boxech, a ven se pouští na noc, kdy je hmyz tolik neotravuje. Pokud máte tuto možnost, koně to určitě ocení. Také můžeme koně chránit maskami a síťovými dekami, ale pokud nechceme nechávat koně venku ve vysokých teplotách „oblečené“, na scénu přichází ochrana před hmyzem v podobě insekticidů či repelentů.

 Insekticidy jsou substance používané pro regulaci hmyzí populace zabíjením všech stádií vývoje (dospělců, larev i vajíček). Běžně jsou k dostání insekticidy obsahující jako účinnou látku pyrethroidy cypermethrin a permethrin, což jsou kontaktní insekticidy.

Blokují napěťově závislé sodíkové kanály v nervových membránách, čímž působí velmi rychle a účinně proti všem druhům hmyzu. Pyrethroidy se používají ve velkém množství v zemědělství, což často vede k rozvoji rezistence na tyto látky. Rezistence je obecně způsobena zablokováním mechanismu účinku. Aby byl insekticid účinný, musí s ním hmyz přijít do kontaktu. Je nutná absorpce účinné látky kůží, plícemi nebo žaludkem. Insekticidní látka pak působí uvnitř těla. Ty organismy, které prostřednictvím genetické variace nejsou zabity insekticidem, pokračují ve vytváření nových populací.

Alternativou k insekticidům jsou repelenty. Latinský výraz „repellere“ znamená odpuzovat nebo rozptýlit. Repelenty jsou látky či směsi látek, které nanášením na kůži, oblečení nebo jiné materiály odpuzují hmyz.

 

tam-tam-vet-spray

                                                                                    

Hmyz ke koním přitahují jejich chemoreceptory. Tyto chemoreceptory sedí na tzv. sensillae, které představují nejmenší jednotku smyslových orgánů hmyzu. Chemoreceptory reagují na pachy, v tomto případě pot, oxid uhličitý, který zvířata vydechují, nebo teplo, které vydává koňské tělo. Repelenty proti hmyzu interagují s chemoreceptory, které hmyz používá k navigaci a ke vzájemné komunikaci, čímž brání škůdci najít cílový organismus – koně. V repelentech se používají dva typy účinných látek: syntetické a přírodní. Známými přírodními složkami jsou esenciální oleje, jako je tea tree, levandulový olej, eukalyptový olej, citronelový olej, citrepel (p-menthan-3,8-diol), který pochází z rostliny Eucalyptus citriodora (Korymbie citroníková), a geraniol, který se nachází v geraniovém oleji. 

Na rozdíl od syntetických repelentů nemají přírodní repelenty tak dlouhou životnost a mají potenciál způsobovat alergie. Aby se zabránilo podráždění kůže, je třeba se vyhnout kontaktu s očima a sliznicemi (nozdry, huba). Přírodní repelenty zakrývají vlastní tělesný pach koně, čímž se snižuje pravděpodobnost, že budou přitahovat hmyz. Syntetické repelenty mají dlouhotrvající účinek, lze je vyrobit v konzistentní kvalitě a prošly toxikologickým testováním. Z tohoto důvodu je mnoho z nich doporučeno Světovou zdravotnickou organizací. 

Jednou z nejznámějších účinných látek používaných jako syntetický repelent je N,N-diethyltoluamid, zkráceně DEET. Je to nejstarší a nejznámější syntetický repelent. Byl vyvinut americkou armádou a patentován již v roce 1946. Byl široce používán v repelentech proti hmyzu jak pro lidi, tak pro koně. V závislosti na koncentraci a složení lze dosáhnout ochrany před škůdci po dobu až 8 hodin. Některé z novějších účinných látek v syntetických repelentech jsou icaridin a ethyl butylacetylaminopropionát (IR3535®).

Icaridin působí na stejnou skupinu škůdců jako DEET a je zcela srovnatelný co do délky působení a intenzity. IR3535® (ethyl butylacetylaminopropionát) má také široký rozsah účinnosti. Vyznačuje se vysokou chemickou a tepelnou stabilitou a dlouhodobým účinkem. Nemá žádné alergenní, senzibilizující nebo toxické vlastnosti. Většina repelentů je dostupná ve formě sprejů. Oblíbené jsou také gely na odpuzování hmyzu, a to pro svou dobrou přilnavost a pro to, že při aplikaci nevydávají žádné zvuky, které by mohly koně děsit.

Zdroj: https://www.leovet.de/post/insektenschutz-sommerzeit-insektenzeit.