Zabahnění koně, ať už v dekách nebo bez, se choulí v lepším případě u balíku sena, v tom horším jen tak postávají a nudí se. Obloha je většinu času nevlídná, bláta je leckde až po kolena, a vy přemítáte, jestli máte vůbec chuť jít s vaším koněm něco dělat. Zima zalézá za nehty, ale už není taková, aby byl povrch výběhu ztuhlý. Víte, že cesta za vaším miláčkem může být sérií nástrah a bez holínek nemá vůbec smysl se na ni vydávat. V hlavě si přehráváte, jak dlouho budete svého čtyřnožce odbahňovat, a zda vám vůbec zbyde síla na nějakou smysluplnou práci. A koně jsou také v tomhle období často náladoví. Většina má z nicnedělání ve výběhu přemíru energie, někteří jsou naopak bez ní kvůli náročnému přelínávání. Nejeden koňák si v těchto dnech povzdechne, že už se těší, až budou koně chodit na trávu, bude teplo, a nebude potřeba řešit, zda dát koni tenkou pláštěnku či teplejší zimní deku. Nebude totiž potřeba žádná. Prosluněným dnům ale předchází přechod koní ze zimních výběhů na ty letní, a radostné žraní čerstvé trávy a dovádění s kamarády se může velmi snadno proměnit v noční můru.
Pokud jde o přesun koní na letní pastviny, měli bychom dodržovat pár základních věcí, abychom předešli možným problémům. Největší hrozbu vidím v sežrání velkého množství jarní trávy, která je velmi výživná.
Když z nějakého důvodu zařazujete koni pastvu až později v sezóně, tráva už je sežehlá sluncem a neměla by způsobit neplechu tak snadno. Na jaře je ale každé stéblo natěšené vykouknout nad zem a kypí životem. Proto je důležité začínat s pobytem na pastvě v krátkých intervalech, a postupně, den po dni, pomalu pobyt prodlužovat. Ideální je ještě před pastvou zařazovat v mezičase či po práci pasení na ruce. Když se kůň po zimě setká s trávou ještě dříve, než bude vypuštěn do ráje, snižujete tím riziko, že do sebe začne urputně futrovat vše, co potká ve výběhu. Pokud ale o svém koni víte, že má sklony ke schvácení kopyt i na běžné pastvě, není od věci použít náhubek či zvážit úplně jiný management. Jedna věc je dopřát svému koni to nejlepší možné, volný pohyb na trávě, ale pokud to ohrožuje jeho zdraví, je potřeba se s tím smířit a přizpůsobit se situaci.
Když koně sem tam popasete a pečlivě prodlužujete intervaly pobytu v travnatém výběhu, riziko, že dojde k přetížení trávicího traktu nebo k dalším obtížím, rozhodně snižujete. Přesto je ale potřeba, abyste v tomhle období byli ostražití a měli oči na stopkách. Koně mohou mít z čerstvé trávy průjem. Není to nic neobvyklého, ale kdyby tento stav trval déle než pár dní, je potřeba to řešit. Pohodový přechod na pastvu můžete podpořit například podáváním kvalitních probiotik. Koně mohou být náchylnější na koliky a různé žaludeční křeče. Může se také objevovat nadýmání či otékání nohou a uzlin zvířat.
Asi největším strašákem je ale již zmiňované schvácení kopyt neboli laminitida. Jde o závažné onemocnění kopyta, ke kterému může dojít vlivem příjmu většího množství lehce stravitelného a energetického krmiva, jímž jarní tráva bezpochyby je. Toto onemocnění má mnoho různých příčin, ale toto je asi ta nejběžnější. A co se s takovým kopytem stane? Laminitida způsobí změny ve stavbě i funkčnosti kopyta. Dochází k zánětu kopytní škáry a může dojít až k rotaci kopytní kosti. Tyto změny na kopytě jsou velmi bolestivé. Schvácený kůň má problémy s chůzí zejména po tvrdém povrchu, ale může pohyb odmítat i úplně. Pečlivě pozorujte kopyta svého koně. Pokud se na povrchu kopyt tvoří takové „vlnky“, může jít o počínající laminitidu.
Rotace kopytní kosti, zdroj: https://zdravakopyta.snadno.eu.
V neposlední řadě je potřeba myslet na to, že koně na bahnitém a malém prostoru, kde měli jako zdroj potravy pouze balík sena, nebyli příliš motivováni k pohybu. Jídlo měli pod čumákem a povrch mnohdy ani nedovoloval svižné proběhnutí. Buď se koně klouzali na blátě nebo opatrně našlapovali po zmrzlém povrchu. Takže je tu celkem veliká pravděpodobnost, že až vypustíte koně na hektary trávy, budou nejprve nezřízeně řádit, než se uklidní a začnou se pást. Těmto výbuchům radosti můžete předcházet předchozím vypohybováním, ať už pod sedlem, na lonži nebo ve volnosti. Nezaručí vám to, že koně nebudou běhat jako nezřízení, ale budete mít alespoň dobrý pocit, že jste udělali maximum pro to, aby se to nestalo. Také můžete na první dny zařadit chrániče na nohy, abyste předešli jejich zranění. Ale pozor, je potřeba je nasadit a utáhnout správně a po návratu do boxu opět sundat. Jinak hrozí, že nadělají více škody než užitku.
Posledním bodem, o kterém jsem chtěla něco napsat, abych shrnula základní opatření týkající se jarní pastvy, jsou jedovaté rostliny. S příchodem na pastvu jsou koně natěšení na trávu, a může se stát, že pozřou i rostliny, o které by v sezoně ani očkem nezavadili. Ani tak se ale nemůžete spoléhat na to, že se koně jedovatým rostlinám vyhnou. Je dobré mít přehled o tom, co na vaší pastvě roste, a také které rostliny jsou pro koně jedovaté. Z mých zkušeností je potřeba dát si pozor hlavně na javor klen. Na jaře jsou nebezpečné semenáčky, na podzim semena. Říkáte si, že ve výběhu vám stromy nerostou? Musíte počítat s doletovou vzdáleností semen. Otrava po pozření javoru končí většinou smrtí. Jedovatý je také dub, a to jak listy, tak žaludy. Kůň by jich ale musel spolykat velké množství. Co se týče bylin, nejčastěji se vyskytuje na pastvinách jedovatý pryskyřník, který ale není chutný, koně se mu většinou vyhýbají. Z bylin bych ještě zmínila starček a třezalku, která ve spojení se sluncem také dovede nadělat pěknou paseku. Nejlepší je jedovatou rostlinu vytrhnout i s kořeny a odnést někam na kompost. Pokud byste ji nechali vytrženou ve výběhu, hrozí, že ji nějaký kůň sežere. Povadlé či sušené byliny jsou často chutnější, a ve většině případů o svou jedovatost usušením nepřijdou.
Jako úplně poslední bych chtěla zmínit konvalinku, která sice ve výběhu asi neporoste, pokud vám nevede ohrada i lesem, ale jedovatá je jak pro koně, tak i pro lidi. Pokud by se vám zachtělo mít krásné konvalinky ve váze, pak vězte, že jedovatou se stane i voda, do které rostliny umístíte. Jedovatých rostlin je celá řada. Když si nějakou rostlinou nebudete jistí, určitě nebude problém ji „vygooglovat“. Hodně štěstí s vypouštěním koníků na jarní pastvu a co nejméně starostí!