Když závodní sezóna klepe na dveře

S příchodem jara kromě přírody ožívají i jezdci a jejich koně, kteří už netrpělivě vyhlíží novou závodní sezónu. Někteří nedočkavci už provětrali své čtyřnohé parťáky na halových závodech, ale ty venkovní se teprve rozjíždějí. Také patříte mezi závodní nadšence nebo raději ten soutěžní shon sledujete pouze zpovzdálí? Není žádná ostuda se svým parťákem courat jenom po lese, ale kdyby se vám náhodou také zachtělo trošky toho závodního vzrušení, víte, co všechno je k tomu zapotřebí?

 

Pokud chcete se svým koněm závodit, je potřeba splňovat jistá kritéria. Ta jsou administrativního i fyzického rázu. Ke startu je zapotřebí jezdecká licence, kterou získáte splněním Zkoušek základního výcviku jezdce (ZZVJ). Licence se dá složit jak všeobecná, tak pouze drezurní. Také se rozlišuje licence na pony a velké koně. Na oficiálních závodech mohou startovat na pony děti od 8 do 16 let. Od 12 let věku jezdec může složit licenci na velkého koně. Pokud jste doteď holdovali hobby soutěžím a neřešili věk jezdce na pony nebo vlastnictví licence, tak pozor. Od letošního roku je i pro účast na hobby soutěži zapotřebí alespoň „Hobby jezdecké minimum“!

 

 

Pro získání licence je důležité ukázat teoretické i praktické znalosti, ať už s tužkou v ruce, ze země či ze sedla. Také se za vás musí zaručit klub, za který jezdíte. Být členem klubu je nezbytné jak pro získání licence, tak pro účast na závodech. Každý rok se odvádí členský poplatek klubu a platí se licence jak jezdce, tak koně. Bez zaplacení poplatků jezdec ani kůň nemůže startovat na oficiálních závodech. Pro hobby soutěže není nutná platná licence koně.

Pro účast na závodech musí jezdec i kůň vykazovat fyzickou zdatnost, zdraví a kondici. Koník musí mít platné povinné očkování na chřipku a tetanus, taktéž musí mít pro daný rok odebraný vzorek krve na infekční anémii koní (AIE) s negativním výsledkem. Vše se zaznamenává do průkazu koně, který je na závodech po příjezdu odevzdán na věži rozhodčích. Pokud kůň nebo jezdec vykazují známky nemoci, měli by zůstat doma a vyjet do kolbiště, až budou jako dvojice v plné síle.

Probrali jsme nezbytnou dokumentaci a poplatky, zbývá povinný úbor jezdecké dvojice. Na závodech platí, že kůň musí být od vyložení z vozíku označen identifikačním číslem a měl by mít v hubě udidlo, aby byl snadno ovladatelný. Základem je padnoucí výstroj. Každá disciplína má svá vlastní pravidla, která je nutné mít nastudovaná, než vyrazíte do víru závodů. Pro skokové závody jsou typické chrániče nohou zvířat i v samotné soutěži, ale například na drezurních závodech s nimi můžete pouze opracovávat, do kolbiště s nimi kůň nesmí. Důležitý je také povolený typ uždění. Jezdec je povinen nosit přilbu, výjimku tvoří vyšší drezurní soutěže, kde se může nosit cylindr. Součástí závodního úboru je jezdecké sako, pod kterým jezdec nosí pólotriko s límečkem či košili.  Závodní rajtky se nosí buď bílé nebo světle béžové a boty musí být buď vysoké nebo kotníkovéminichapsy. Obuv musí mít podpatek. Také si dejte pozor na délku bičíku podle pravidel konkrétní soutěže. A pokud jezdíte se špornami, tak u nich typ a délku raději zkontrolujte taky!

Jde vám z toho hlava kolem? Pomalu se nadechněte a zamyslete se, zda máte všechno. Spoustu věcí se dá v dobrém kolektivu případně půjčit, ale jsou atributy, bez nichž budete nahraní. Například padnoucí sedlo pravděpodobně neseženete na místě, pokud ho zapomenete doma v sedlovně.😉 A hlavně pozor na úmorné vedro v letních měsících. Výkony nejsou v takovém počasí těžké jen pro vás, ale hlavně pro vašeho koně. Určitě si s sebou zabalte kýbl na vodu a dostatek tekutin i pro sebe.

Tak co, už se těšíte? Sezóna 2025 je tu!