V dubnu 2023 Dr. David Marlin publikoval článek, který shrnul výsledky průzkumu týkajícího se používání pastevních náhubků u koní a poníků.
Majitelé používají pastevní náhubky zejména kvůli regulaci hmotnosti svých zvířat. Někteří jedinci mají větší sklony k tloustnutí, nativní plemena jsou často zvyklá na potravu chudší na živiny a s bohatší pastvou si neumí poradit. Používání náhubku také pomáhá snížit riziko vzniku laminitidy, která vzniká často právě z důvodu příjmu energeticky bohatého krmiva. O laminitidě neboli schvácení kopyt jsem se již krátce zmiňovala ve článku „Jarní pastva – spása nebo riziko?“. Průzkum měl za cíl získat vhled majitelů koní, kteří používají pastevní náhubky. Zaměřoval se na efektivitu, bezpečnost a dopad na zdraví a pohodu koní.
Průzkum byl prováděn online skrze facebookovou stránku Dr. Davida Marlina a několik dalších facebookových skupin. Byl přístupný po dobu osmi dnů a zaznamenal 1082 odpovědí. Většina respondentů aktivně používala pastevní náhubky při probíhající studii nebo je používala v minulosti. Jen zlomek s nimi nepřišel do styku.
Proč nepoužívat pastevní náhubky
Ti majitelé koní, kteří odpověděli, že nikdy nepoužili pastevní náhubek, zmiňovali několik důvodů, proč tomu tak je. Ty nejčastější byly:
- Obavy, že zvířata budou používáním frustrovaná
- Použití nebylo nevyhnutelně nutné
- Strach, že použití způsobí zranění
Proč používat pastevní náhubky
Ti, kteří používali pastevní náhubky, jako primární důvody uvedli tyto:
- Regulace tělesné hmotnosti
- Management spojený s péčí o koně s Equinním metabolickým syndromem (EMS), Cushingovým syndromem či s laminitidou
- Prevence vzniku koliky
- Problémy spojené s chováním
- Management koní s Polysacharidy střádající myopatií (PSSM)
Používání pastevních náhubků
Většina respondentů uvedla, že pastevní náhubky používají v průběhu jara a léta, ale skoro pětina majitelů je používá celoročně.
Průzkum byl zaměřený na pasování a přijetí náhubku koněm, zda náhubky koním zůstávají na místě a nepadají, a jaký dopad má délka nošení na koně. Většina respondentů uvedla, že náhubky koním sedí dobře či velmi dobře, až na výjimky koně přijímali náhubky bez větších obtíží, ale našla se i množina koní, kteří se s náhubkem nesmířili a nepřijali ho.
Téměř polovina respondentů uvedla, že aby náhubek plnil svou funkci, museli ho nějakým způsobem vylepšit například pomocí elektroizolační pásky, podložením beránkem nebo přiděláním na klasickou ohlávku.
Dále se průzkum zabýval vlivem délky nošení náhubku. Zvířata průměrně nosila náhubek na pastvě 6-12 hodin denně. Část majitelů pozorovala naštvání či znepokojení svých koní při používání náhubku, ale většina se s takovým chováním nesetkala. Dále byli respondenti tázáni, zda koně náhubky ničí, zda pozorují u svých svěřenců poškození zubů nebo zaznamenali problémy s dýcháním. Důležitým bodem průzkumu byla také otázka, jestli náhubek plní svou primární funkci, tj. zda dochází k omezení přísunu pastvy.
Majitelé koní z velké části uváděli záporné odpovědi stran otázek na poškozování a zdravotní problémy spojené s nošením náhubku, ale zato 98 % z nich uvedlo, že pozoruje nějakou hladinu omezení přísunu potravy.
Možnosti a zhodnocení
- Průzkum zahrnoval 36 značek a modelů, ale jen 13 ze 36 obdrželo deset nebo více hodnocení, což byla podmínka pro to, aby byly značky či modely považovány za spolehlivé, a mohly být zahrnuty do analýzy. Nejčastěji zmiňovaným typem náhubku byl Pastevní náhubek ThinLine (83 % ze všech). Kraloval v pěti z osmi kategorií a měl nejvíce hodnocení 10/10 (33 %), snadno překonal ostatní modely.
- Průzkum také zahrnoval nákladovou efektivitu. Pastevní náhubek od firmy EasyGrazer byl nejdražší (v přepočtu na koruny necelých 4,5 tisíce), nejlevnější byl plastový náhubek od firmy Shires (v přepočtu cca 360 Kč). Ačkoli je i pastevní náhubek ThinLine poměrně drahý (v přepočtu cca 2400 Kč), je díky poměru cena kvalita nepřehlédnutelný.
Důvody, proč pastevní náhubek ThinLine předčil ostatní
Od doby, kdy byl uveden na trh v roce 2019, náhubek ThinLine získal srdce široké koňácké veřejnosti. Průzkum doktora Marlina je toho důkazem.
Když firma ThinLine začala s vyráběním náhubků, cíl byl změnit vzhled a myšlenku tradičních pastevních náhubků, pro které bylo typické, že s nimi koně vypadali jako s plynovou maskou. Náhubky propouštěly málo vzduchu, omezovaly dýchání, koním byly často nekomfortní a snažili se jich zbavit, protože je přespříliš omezovaly. ThinLine chtěl přijít s takovým výrobkem, který bude bezpečný, komfortní pro koně, a majitelé se ho nebudou bát dát svým miláčkům. Pastevní náhubek firmy ThinLine je výsledkem několikaletého pečlivého testování.
Vysoce poddajný polymerový materiál, ze kterého je náhubek vyroben, mu dodává lehký, vzdušný vzhled, což může vést k pochybnostem ohledně jeho odolnosti. Ale slovy jednoho recenzenta: „Náhubek ThinLine je velmi dobře vyrobený, bytelný a flexibilní, ale ne natolik, aby můj kůň mohl podvádět a jíst neomezeně.“
Lehký polymer také vysvětluje, proč tento typ náhubku dosáhl nejvyššího skóre v průzkumu.
Díky výrobnímu materiálu náhubek koně nedře a ani neopotřebovává zuby. Navíc minimalizuje možnost zachycení huby a bylo otestováno, že se zlomí dříve, než stihnete sundat ohlávku.
Otevřený vzhled náhubku má trojúhelníkové výřezy, díky čemuž je vzdušný a dobře větraný. Je odolný proti plísním, UV záření a nezadržuje vodu. S náhubkem je dodáváno deset zipů, které jej bezpečně připevní k ohlávce vašeho koně.
Díky novému designu flexibilního náhubku na pasení je snadné pochopit, proč náhubek v průzkumu předčil ostatní. Pokud však potřebujete další důkaz, přečtěte si tuto hloubkovou recenzi.
Závěr
Průzkum odhaluje širokou škálu zkušeností s pastevními náhubky a klade důraz na jejich plusy i mínusy. Poukazuje na důležitost výběru náhubku na základě specifických potřeb koní, jako je pohodlí, odolnost a cena. Dr. Marlin zdůrazňuje hodnotu výběru nejlépe hodnoceného náhubku, který zajistí pohodu i pohodlí vašeho koně či poníka.
Mé zkušenosti s používáním pastevního náhubku
Sama jsem majitelkou koně, kterému jsem v jedné jeho životní etapě musela pořizovat opakovaně náhubky. Nepotřeboval je však z důvodu přežírání nebo kvůli sklonům ke schvácení. Prostě a jednoduše rád trhal v zimě deky. Vždy to byl kůň, co se nerad nudí a malé zimní výběhy ve společnosti pouhého jednoho koňského kamaráda způsobily, že z nedostatku vyžití začal likvidovat svému parťákovi jednu deku za druhou. V té době byly pouze klasické náhubky, a můj kůň se mohl klidně stát hlavním ambasadorem a testerem nových modelů v České republice. Každý náhubek totiž nakonec zneškodnil. Svlékal je o hrazení, o dalšího koně, mlátil s ním do země a všemožně se ho snažil zbavit. Přišívala jsem náhubek k ohlávce, připínala jsem ho karabinami, ale nejlépe se mi osvědčilo přichycení na nánosník ohlávky pomocí zdrhovacích pásek. Tento model ale nakonec zničil tak, že plast systematicky okusoval zevnitř a odíral ho o zem, až ho nakonec prošoupal. V mém případě pomohla až změna managementu. Zejména větší prostor a více koní. Do té doby byly zimy peklo, protože i když žádný majitel nechce hradit škody způsobené jeho miláčkem, bylo mi ho s tím „kýblem“ na hlavě opravdu líto. Dnes jsou možnosti daleko větší a věřím, že s náhubkem od značky ThinLine by třeba neusiloval o jeho bezprostřední likvidaci, protože by se necítil tolik omezovaný. Ale kdo ví? Jsem ráda, že už tuto situaci řešit nemusím…
Článek čerpá z výsledků průzkumu, které zpracoval David Marlin:
Marlin, D. (2023). Owners’ experiences of grazing muzzles – The survey results. April 2023. Získáno z webových stránek Dr. D. Marlina.